פתיחת התערוכה "משהו מהבטן" במועצה איזורית מטה אשר

תוציאי מה שיש לך בבטן

זה מה שתחרות הצילום והשירה הנשית הייחודית "משהו מהבטן" ביקשה מנשים מכל גווני האוכלוסיה ברחבי הארץ, במטרה לעידוד וקידום יצירה נשית.

ביום שלישי 10.8.18 נפתחה בבניין המועצה איזורית מטה אשר, תערוכת הצילום והשירה הנשית "משהו מהבטן". התערוכה מציגה את היצירות הזוכות של צלמות ומשוררות בתחרות ייחודית אשר מטרתה לעודד ולקדם יצירה נשית. התערוכה תנדוד בערים ומועצות ברחבי הארץ ומועצה איזורית מטה אשר נבחרה להיות הראשונה שתציג אותה.

"נשים רבות יוצרות למגירה ולא מאמינות שהיצירה שלהן משמעותית או שתעניין מישהו. אומרת עו"ד אפרת אומיאל פדידה, יו"ר תנועת "כל הנשים" ומיוזמות התחרות, "מטרת התחרות לעודד נשים להביע את עצמן ולהשמיע את קולן ואת האמירה שלהן לעולם".

הרעיון לתחרות נולד כשטלי אלון שותפתי לפרוייקט ואני ישבנו בבית קפה והתחלנו לדבר על פרוייקטים שעשינו, היא סיפרה לי על תחרות שירה שהיא ערכה בעירה אילת ואני סיפרתי לה על תחרות צילום שאני ערכתי בגליל, פתאום היתה לנו ההברקה לשלב בין שני הנושאים וליצור תחרות צילום ושירה נשית.

מרגע שהחלטנו שאנחנו "הולכות על זה", ההיענות לתחרות היתה גבוהה וזכינו להרבה פרגון ותמיכה מנשים יוצרות. המון יוצרות, הסכימו לקחת חלק בשיפוט: העיתונאית והסופרת ליהיא לפיד,  הסופרת גל לנדאו, האמנית רקפת חולדאי, הצלמת ליאת אולמרט, האמנית והמלחינה אביבה חיים טובים, המשוררת שירה כהן והסופרת עו"ד ד"ר מיכל סגל ארנולד.

התחרות התקיימה בין החודשים נובמבר 2017- לינואר 2018 והשתתפו בה 186 נשים מכל הארץ ומכל גווני האוכלוסיה.

"רצינו לתת במה לכמה שיותר יצירות", מסבירה הסופרת והמשוררת טלי אלון, מיוזמות התחרות, "ולכן החלטנו שיהיה 10 זוכות במקום השני ו 20 זוכות במקום השלישי מכל קטגוריה. באופן זה הצלחנו לתת במה ל 62 יצירות אשר רובם מוצגות בתערוכה. "

השירים והצילומים בתערוכה מוצגים יחד כאשר לכל שיר הותאם אחת הצילומים הזוכים, הצילוב בין השיר הלירי לבין הצילום יותר יצירה ופרשנות חדשה היחודית לתערוכה.

"תהליך "שידוך" הצילומים לשירים, אומרת אומיאל פדידה,  "היה תהליך לא פשוט מאחר ומצד אחד יש רצון שהצילום יתקשר באופן כלשהו לתוכן השיר ומצב שני רצינו שהפרשנות לא תהיה יותר מדי צפויה.", לדוגמה אחת ההחלטות היותר אמיצות היתה לחבר לשיר"לילד שלא הבאתי לעולם", שיר העוסק באבדן ואבל על ילד שלא נולד וצרפנו לו צילום של יד של תינוק אוחזת בחולצת אימו. הקונטרסט בין הצילום לתוכן השיר נותן כמו בעיטה בבטן וממחיש את כאב האבדן.

השירים בתערוכה פורטים על הנימים הדקים של התכנים המעסיקים נשים, היוצרות חושפות באומץ את הבטן הרכה שלהן, משירות מבט לצופה ומעיזות להביע את המילים שלעיתים לא העיזו לשתף לפני כן מעולם.

מעבר לחשיפה שקבלו השירים והצילומים המשתתפים ברשתות החברתיות ובאתר התחרות, יקבלו הזוכות בתחרות חשיפה ארצית בתערוכה הניידת אשר תנדוד בין הרשויות השונות. כמו כן, בקרוב יצא לאור  ספר שירה וצילום של היצירות הזוכות.

המיזם כולו מתקיים בשיתוף עם תנועת "כל הנשים" תנועה חברתית העוסקת בקידום שיוויון וזכויות לנשים.

השיר הזוכה בפרס הראשון הולחן על ידי המלחינה אביבה חיים טובים ויבוצע על ידי דפנה ארמוני באירוע מיוחד למשתתפות התחרות.

התערוכה תוצג במבואת המועצה האיזורית מטה אשר עד לסוף חודש מאי.

ביום שני 28.5 התקיים שיח גלריה בהנחיית עו"ד אפרת אומיאל פדידה במעמד ראש המועצה מר יורם ישראלי, היועצת לקידום מעמד האישה הגב' נילי אלון ובהשתתפות חלק מהיוצרות המקומיות המשתתפות בתחרות אשר סיפרו על יצירתן ויקריאו את שירן.

Share This